Forum dzielnicy Nowa Wieś Królewska


#1 2009-09-21 10:11:19

JoannaM

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-09-21
Posty: 4
Punktów :   

Wybory do Rady Dzienicy

Wybory w Nowej Wsi Królewskiej na pewno się odbędą. Kandydatów jest 38 (najwięcej ze wszystkich dzielnic). Czeka nas zacięta kampania wyborcza:) Zapraszam do przeczytania artykułu w NTO str. 5 Możemy poznać wszystkich kandydatów do rady.

Offline

 

#2 2009-09-21 11:44:43

Admin

Administrator

Zarejestrowany: 2009-08-05
Posty: 16
Punktów :   

Re: Wybory do Rady Dzienicy

Offline

 

#3 2009-09-21 12:40:22

anka

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-09-21
Posty: 8
Punktów :   

Re: Wybory do Rady Dzienicy

Nareszcie jest głośno o NWK w prasie, miasto musi wiedzić że u nas jest wiele do zrobienia. Przede wszystkim są chętni, którzy chcą mieć głos w ukierunkowaniu możliwych "inwestycji", choć  z budżetem 20 tyś. na jedną dzielnicę na ten rok wiele nie zwojujemy ale na początek to już coś, ważne że udało się wyodrębnić jakiś budżet. Liczba kandydatów pozytywnie mnie zaskoczyła, wyprzedziliśmy pod tym względem pozostałe dzielnice. Oby aktywność i efektywność nowej rady przyniosły tyleż rozgłosu co same wybory.

Offline

 

#4 2009-09-22 21:04:03

justyna

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-09-01
Posty: 4
Punktów :   

Re: Wybory do Rady Dzienicy

WITAM! DUŻA ILOŚĆ KANDYDATÓW ZASKOCZYŁA MNIE BARDZO, TYM BARDZIEJ,ŻE SAMA NAWOŁYWAŁAM
I PROSIŁAM LUDZI O ZAANGAŻOWANIE I ODZEW BYŁ NIEWIELKI ...
JEST!-POWSTAŁA!- GRUPA KANDYDATÓW,KTÓRZY POŚWIĘCILI SWÓJ CZAS I ZACZĘLI PRACOWAĆ NA RZECZ NASZEJ DZIELNICY-NAPISALIŚMY WNIOSKI DO BUDŻETU MIASTA. DZIĘKI TEMU,ŻE POTRAFIMY ZE SOBĄ ROZMAWIAĆ I SŁUCHAĆ SIĘ NA WZAJEM-UŁOŻYLIŚMY STRATEGIĘ JAKĄ POWINNA OBRAĆ RADA DZIELNICY ZACZYNAJĄC PRACĘ. JEST WIELE PILNYCH SPRAW,KTÓRE TRZEBA ZAŁATWIĆ W NASZEJ KRÓLEWSKIEJ... TYLKO LUDZIE ROZSĄDNI I ŚWIADOMI MOŻLIWOŚCI JAKIE DAJE NAM POWSTAJĄCY SAMORZĄD  BĘDĄ MOGLI OWOCNIE W TEJ RADZIE DZIAŁAĆ. JESTEM PRZEKONANA ŻE 50% KANDYDATÓW NIE MA POJĘCIA O ZDANIACH, KOMPETENCJACH I OBOWIĄZKACH POWSTAJĄCYCH RAD DZIELNIC.
                                                                                                      JUSTYNA

Offline

 

#5 2009-10-09 13:16:31

anka

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-09-21
Posty: 8
Punktów :   

Re: Wybory do Rady Dzienicy

Refleksje po spotkaniu kandydatów do Rady Dzielnicy 7.X.2009

Cóż, powstanie  Rad Dzielnic to w Opolu program pilotażowy, jest to nowość, zatem trudno aby wszyscy kandydaci byli doskonale na ten temat poinformowani. Najważniejsze że są ludzie, którzy chcą działać na rzecz poprawy jakości życia na naszej Dzielnicy, i to bez wynagrodzenia. Na jednym z zebrań Komitetu Społecznego Dzielnicy Nowa Wieś Królewska można było otrzymać projekt statutu dzielnicy, jednak nie każdy mógł przeczytać że takie zebranie się odbędzie. Na naszej Dzielnicy BRAK TABLIC INFORMACYJNYCH, gdzie każdy mieszkaniec mógłby przeczytać o sprawach bieżących niezwykle istotnych dla naszej tutaj egzystencji. Nie każdy ma internet, zatem mam nadzieję, że po wyborach 18.X.2009 jedną z pierwszych spraw jaką uda się załatwić to kilka takich tablic umieszczonych w kilku punktach naszej Dzielnicy. Czy budżet w wysokości 20 tyś. jest na ten rok, czy dopiero na następny?

Na zebraniu ostro skrytykowano pana, który poruszył temat wykorzystania funduszy unijnych dla naszej dzielnicy, posądzono go nawet o obiecywanie gruszek na wierzbie:) Ludzie, nie może być tak, że racje ma ten, kto głośniej lkrzyczy! To że mamy niski budżet (20 tyś. ) nie oznacza, że nie możemy wystąpić z inicjatywą i skonstruować wniosek oraz napisać projekt, służący naszej dzielnicy, ale napisany "pod miasto Opole" - wtedy ułatwilibyśmy prace urzędnikom i szybciej mieliby podstawę, "ściągę" do tego, żeby  taki projekt podpisać (my jako dzielnica nie momżemy wystapić z wnioskiem o dotacje, tylko miasto Opole). Skoro każdy urzędnik obsługuje 2mld Euro, to musi być bardzo zajęty, trzeba im pracę ułatwić i zawalczyć w naszym interesie.  Jako absolwentka Politechniki Opolskiej, kierunku ściśle związanego z Unią Europejską, po specjalizacji Europejskie Systemy Zarządzania Administracją Publiczną wiem co mówię. Moim mentorem był Pan dr Kazimierz Szczygielski, ekspert ds. funduszy unijnych w Urzędzie Marszałkowskim, zatem miałam dobrego nauczyciela. Jeśli chcą rządzić tylko Ci, którzy głośniej krzyczą, to czy daleko nas to zaprowadzi???

[u]Sortownia Remondis czy Centrum Recycklingu???[/u]

Gorący temat to sortownia Remondis, jej rozbudowa albo alternatyuwa - Centrum Recycklingu. Coś za coś, niech zrobią to Centrum w miejsce sortowni, ale niech Miasto zrobi NOWE DROGI I CHODNIKI ORAZ PRZEJŚCIA DLA PIESZYCH, JAK I POSTAWI ZNAK OGRANICZENIA POJAZDÓW DO 2,5 TON WZDŁUŻ ALEI PRZYJAŹNI oraz w innych miejscach, gdzie chodników w ogóle nie ma!!!

My, MIESZKAŃCY NOWEJ WSI KRÓLEWSKIEJ MUSIMY ZROBIĆ SZUM WOKÓŁ NASZYCH PROBLEMÓW, JAK BĘDZIEMY SIEDZIEĆ CICHO  TO NAS ZASYPIĄ ŚMIECIAMI I JESZCZE PRZEJADĄ PO NAS PRZEŁADOWANĄ CIĘŻARÓWKĄ!!!


Z pozdrowieniami dla cichych i krzyczących

Anna Dżugała
Al. Przyjaźni 21/1
rzut beretem od Sortowni

Offline

 

#6 2009-10-09 15:15:32

JoannaM

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-09-21
Posty: 4
Punktów :   

Re: Wybory do Rady Dzienicy

Obawiam się, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z wysokości budżetu który będzie przeznaczony dla rady. To będzie tylko 20 tyś. więc naprawdę bardzo niewiele. Naprawdę nie za dużo można za to zrobić. Kwotę tę będzie można przeznaczyć na najmniejsze bieżące dzielnicowe wydatki, typu skoszenie wysokiej trawy na boisku, wybranie najkorzystniejszej oferty do tego celu, organizacja imprezy (skromnej) kulturalnej, dożynkowej (coś w tym stylu) i tyle. Ci co myślą, że zwojują świat z tym budżetem grubo sie mylą. Pomysł powstawania rady dzielnicy miał na celu kreowanie postaw obywatelskich, większą odpowiedzialność mieszkańców dzielnicy, a nie marzenia o funduszach unijnych. Chyba ktoś zapomina, że wszystko co sie dzieje w opolu w tym dzielnicy nwk - każde przedsięwzięcie zapisane jest w planie zagospodarowania przestrzennego. Dlatego choćby najlepszy zamysł, czy najlepiej skonstruowany projekt o dofinansowanie z unii na cokolwiek, co nie jest zapisane w planie zagospodarowania po prostu nie przejdzie. Rada Dzielnicy jest o tyle super pomysłem, że będzie miała większy wpływ na to co sie będzie dziać w dzielnicy, wszystkie wnioski kierowane do budżetu będą bronione przez przewodniczącego na radzie miasta, będzie większa siła przebicia. Natomiast nie ma sie co łudzić, że wszystko co będzie we wnioskach zostanie zrealizowane. Także mówienie o gruszkach na wierzbie uznaje za zasadne.


Super rzeczą jest to, że ludzie chcą coś robić dla dzielnicy, chcą tracić swój prywatny czas na poprawę jakości życia mieszkańców. Te postawy określam bardzo pozytywnie - oby tak dalej!!!!!!!

Offline

 

#7 2009-10-09 19:39:19

markopolo

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-09-21
Posty: 7
Punktów :   

Re: Wybory do Rady Dzienicy

Pani Aniu gratuluje wykształcenia i dobrego mentora ale chyba chodziała pani nie na te zajecia bo w przeciwnym razie nie pisała by pani takich głupst i dlaczego do tej pory siedziała pani cicho-jak w piosence (bo tak lepiej i w razie czego nie robisz nic). Czy chce pani zrobić coś więcej dla dzielnicy? czy woli pani siedzieć cicho i tylko na foru się wymądrzać - takich madrych jak pani u nas na dzielnicy jest mnogo. Najlepiej jak by wokół pani posesji były piekne parki, równe chodniki i droga tylko dla rowerów - reszta się nie liczy bo mnie nie dotyczy-chce pani tylko walczyc z Remondisem który planuje budowę sortowni o "rzut beretem" od pani domu!!!!!!!!!!!!! super-trzeba było się zgłosic i kandydować do RD. Ale dzielnica to nie tylko al. Przyjazni, sortownia czy chodniki NWK to równierz ludzie którzy tu zamieszkują, ich problemy, młodzierz nasza przyszłość i cała nasza społeczność. Ten któy sie wyrwał z wnioskiem unijnym podsłuchał rozmowę pani Justyny która zwróciła się do pani Joasi aby ta powiedziała cos na temat wniosków unujnych i zanim ta zdąrzyła sie podnieść to gościu wystrzelił jak z procy, że on wie jak to zrobić-chciłą zabłysnąć. A ten krzykacz czyli ja mu przerwałem tak ważny wątek. Szanowna pani jest pani młodą osoba i duzo ciężkiej pracy przed pania i jak pani będzie siedziała cicho to panią nik nie zauważy-musi sie pani jescze długo i duzo nauczyć. To, że gościu nie wiedział o czym mówi i obiecywał gruszki na wierzbie to fakt! to, że ja mu przerwałem to też fakt! ale to, że ten kto głosniej mówi wcale nie oznacza, żę jest krzykaczem i nie rzyczę sobie aby ktoś ko widział mnnie przez pięć minut okreslał mnie w ten sposób i wcale nie jest powiedziane, ze to ja zostanę radnym w RD. Ale droga pani jak chce pani cos zrobić dla tej dzielnicy to wcale nie musi pani zostac radny- mozna również społecznie współpracować z radą - osoba z pani wykształceniem napewno się redzie przyda-choćby pisząc wnioski unijne

                                                                                                                       Z pozdrowieniami dla krzyczących i nie tylko

Offline

 

#8 2009-10-09 21:02:16

anka

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-09-21
Posty: 8
Punktów :   

Re: Wybory do Rady Dzienicy

Pani Joanno, jestem w pełni świadoma  skromnego budżetu dla NWK, lecz na pewno zgodzi się Pani że z tej puli wystarczyłoby na wspomniane tablice informacyjne, które wyrównałyby szanse mieszkańców w dostępie do informacji istotnych dla naszej Dzielnicy.

Nadmieniam, o czym Pani na pewno wie, iż nie wszystkie projekty unijne dotyczą zagospodarowania przestrzennego, i myślę że o takie wartoby zawalczyć, np.  z POKL. Źle mnie Pani zrozumiała. Skoro młodzi ludzie o niskich dochodach w Raciborzu mogą robić za darmo przeróżne kursy, np. prawa jazdy, wizażu, itp. to dlaczego nie młodzi ludzie na naszej dzielnicy? Przecież o to właśnie chodzi, o wyrównywanie szans, a NWK jako przyłączona do Opola jest, jak ktoś już wspomniał na którymś zebraniu, dzielnicą zdegradowaną.  Istniejące boisko  możnaby przerobić, unowocześnić, tak aby mogło służyć młodzieży. I tutaj jest miejsce aby walczyć  dotacje, aby naciskać Miasto, aby ujęli takie właśnie projekty inwestycyjne w odpowiednie ramy, podsunąć im konkretne rozwiązania. To, że w Planach zagospodarowania przestrzennego w latach 70-tych zapisano, że to jest dzielnica przemysłowo-magazynowo-handlowa nie znaczy, że nie należy z tym właśnie zapisem walczyć, a konkretnie o jego zmianę, tak aby nie lokowano tutaj niepowołanych przez mieszkańców inwestycji.

Co do Centrum Recycklingu to Pan Tomasz Wolny prosi o opinie mieszkańców  Dzielnicy, czy zgodziliby sie na zamianę, aby w miejscu sortowni która miałaby zostać przeniesiona na ul. Podmiejską , aby w tym miejscu utworzyć Centrum Recycklingu. Docelowo Miasto Opole musi utworzyć   kilka  Centrów, pytanie: czy mieszkańcy wyraziliby na to zgodę? Można również negocjować, na zasadzie przykładowej zgody dla Centrum w zamian za gruntowny "remont" drogi zdewastowanej przez auta ciężarowe oraz budowę chodników, i to nie tylko na Al. Przyjaźni, przecież cała Dzielnica wymaga takich napraw. Wspomniałam o swojej ulicy, bo tak jak każdy mieszkaniec Dzielnicy chciałabym aby w moim najbliższym otoczeniu było normalnie. Na każdej ulicy żyją ludzie i jest coś do zrobienia, przecież to jest oczywiste. Pana Marcopolo ponoszą emocje i posądza mnie o najgorsze, a tu potrzeba konstruktywnego myślenia, otwartości, wysłuchania różnych problemów i racji, ilu mieszkańców tyle problemów. Mieszkańcy mogą też sprzeciwić się całkowicie Centrum Recycklingu, wtedy tracimy kartę przetargową.  Dobrze byłoby to omówić na spotkaniu mieszkańców, Pan Wolny chciałby poznać nasze stanowisko skoro nas reprezentuje w tej sprawie.



Na zebraniach obserwuję ogromne podziały i antypatie wśród mieszkańców, a sytuacja wymaga współpracy. Czy będzie ona możliwa? Nie jest moim zamiarem nikogo obraźić, jeżeli Pan Marcopolo czuje się urażony to trudno.  Nie wiedziałam że to Pan mówił podniesionym głosem:), używa Pan pseudonimu,  niewiele osób na tej dzielnicy znam z nazwiska.  Nadmieniam, iż nie mam za oknem pięknego parku, to nie ja mówiłam o kwiatach na zebraniu. Życzę Panu powodzenia w wyborach, jest Pan ode mnie starszy więc jest Pan z całą pewnością lepszym kandydatem.  Niestety faktem jest że na zebraniach mało się dyskutuje, ludzie się przekrzykują - może nowa Rada we własnym gronie będzie potrafiła się porozumieć? Interesujące, że nikt nie wypowiada się na temat Centrum Recycklingu, dlaczego?  Z racji wieku, zostałam zdyskwalifikowana. Bardzo ciekawe kryterium. Typowe w Polsce.

Co do pisania wniosków to ten Pan, którego Pan Marcopolo krytykuje zaoferował się że może je napisać, jest ode mnie dużo starszy, zatem wg narzuconych tutaj kryteriów jest lepszym kandydatem do współpracy niż ja.

Anna Dżugała, lat (tylko) 27

Ostatnio edytowany przez anka (2009-10-09 23:20:30)

Offline

 

#9 2009-10-10 12:44:27

markopolo

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-09-21
Posty: 7
Punktów :   

Re: Wybory do Rady Dzienicy

bez komentarza!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dziewczyno nie marnuj energi na bezpciowe pisanie tylko weź sie do roboty!!!!!!!!!!!!!! widać że masz duzo wolnego czasu !!!!!!!!!
masz taką wiedze na temat NWK to ja wykorzystaj!!!!!!!!!!!!!! nie zwalaj winy na swój wiek bo on cię nie eliminuje !!!!!!!!!!!!!
najlepiej wychodzi ci narzekanie!!!!!!!!!!!!!!

Ostatnio edytowany przez markopolo (2009-10-10 12:45:31)

Offline

 

#10 2009-10-10 14:20:28

Admin

Administrator

Zarejestrowany: 2009-08-05
Posty: 16
Punktów :   

Re: Wybory do Rady Dzienicy

mówiłam M.IN. o kwiatach, bo trzeba mieć świadomość swoich możliwości - nie chcę obiecywać tutaj Japonii - ktoś nas z tego kiedyś rozliczy. A co do alternatywy: sortownia, albo centrum recyklingu - to miejmy świadomość, że jest to tylko kwestia nazewnictwa i jako mieszkanka NWK nie chcę tutaj żadnej z tej inwestycji, a w remont drogi też nie wierzę. Czemu tego typu inwestycja nie powstaje w dzielnicach zamieszkałych przez włodarzy naszego miasta?

Offline

 

#11 2009-10-15 20:29:20

anka

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-09-21
Posty: 8
Punktów :   

Re: Wybory do Rady Dzienicy

Tekst od Pana Tomasza Wolny:

Centrum Recyklingu jest to utwardzony, najlepiej asfaltowy plac, gdzie stoi kilkanaście kontenerów, gdzie mieszkańcy Opola mogliby przyjeżdżać i oddawać selektywnie zebrane odpady, np sprzęt AGD, odpady ogrodowe, meble, małe ilości gruzu czy metalu. Takie odpady nie są tam składowane tylko są wywożone dalej do końcowej obróbki (meble do punktu demontażu, odpady zielone na kompostownie, ADG do organizacji odzysku elekrośmieci.

Uciążliwość centrum recyklingu jest dużo mniejsza od sortowni, nie ma tam pracujących stale maszyn (poza wozami, odbierającymi co kilka dni kontenery) , nie ma kotłowni, dmuchaw, filtrów oraz składowania całych stosów odpadów opakowaniowych.

Prosiłbym o wysondowanie opinii mieszkańców dla takiej propozycji.

Zdjęcia z drezdeńskiego centrum recyklingu:
http://ste-silesia.org/szczecin/SFO2/target46.html
oraz
http://ste-silesia.org/szczecin/SFO2/target47.html

Gdyby była zgoda mieszkańców, to byłoby dobrze, gdyby MIESZKAŃCY w liście zbiorowym wystąpili z taką propozycją. Wtedy miastu trudno będzie argumentować, że mieszkańcy są na anty. Zdradzę, że miasto w niedługim czasie i tak musi takie centrum recyklingu ( docelowo kilka ) w Opolu zorganizować.

Od Anna Dżugała: Zgadzam się, co do tego że najlepiej byłoby bez tego typu przedsięwzięć na NWK. Informację załączam, tak aby Mieszkańcy mieli świadomośc co ewentualnie chciałby Pan Wolny zaproponować - oczywiście najpierw Mieszkańcy muszą ustalić jakieś wspólne stanowisko, co z pewnością nie będzie łatwe.

Adminie, może jakiś osobny temat  na forum, dla sprawy sortowni? Chodzi mi o odnośnik na pierwszej stronie forum, w indeksie głównym, np. "Sprawa sortowni" albo "Działania w sprawie sortowni" Jest taka możliwość?
Czy w przyszłości można będzie zamieszczać ogłoszenia na forum dotyczące  naszej Dzielnicy? Np. godziny otwarcia i kontakt tel. do biblioteki, przychodni, telefony alarmowe, kontakt do nowego dzielnicowego Straży Miejskiej? Może gdyby mieszkańcy mieli tutaj możliwość reklamy swoich zainteresowań, działalności gosp.to poprawiłaby sie intregracja mieszkańców?  Dzielnica nie ma własnej strony internetowej, a skoro w przyszłości mają być organizowane np. lokalne imprezy to poprzez forum możnaby zainicjować współpracę.

Ostatnio edytowany przez anka (2009-10-16 10:25:58)

Offline

 

#12 2009-10-16 10:27:58

Admin

Administrator

Zarejestrowany: 2009-08-05
Posty: 16
Punktów :   

Re: Wybory do Rady Dzienicy

takie jest docelowe przeznaczenie tego forum - jestem otwarta na wszelskie propozycje dotyczące forum.

odnośnie tego centrum - nawet jeśli jest to mniejsze zło dla NWK to jestem gotowa zrobić wszystko, aby nie dopuścić do tego typu inwestycji na naszej dzielnicy. Są to inwestycje, które na pewno prestiżu dzielnicy nie dodają, powodują natężenie ruchu ciężkich aut, a co za tym idzie zwiększone niebezpieczeństwo i pogorszenie już i tak opłakananego stanu dróg.

Offline

 

#13 2009-10-16 10:39:33

anka

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2009-09-21
Posty: 8
Punktów :   

Re: Wybory do Rady Dzienicy

Bardzo dziękuję za pomoc!!!  Zgadzam sie całkowiecie w sprawie niszczącego wpływu samego istnienia sortowni/centrum na naszej dzielnicy.
W wyniku ogromnego natężenia ruchu z udziałem aut o wysokim tonażu BUDYNEK MIESZKALNY  Nr 13 PRZY UL. AL. PRZYJAŹNI PĘKŁ NA PÓŁ. MIESZKAŃCÓW PRZENOSI SIĘ DO INNYCH LOKALI, BUDYNEK NADAJE SIE TYLKO DO ROZBIÓRKI.

Czy oprócz tematu "Przydatne informacje" (tel. alarmowe, Biblioteka, Przychodnia, Apteka) można stworzyć temat "Ogłoszenia drobne" ? Temat "Ogłoszenia drobne" figurował przez chwilę, został zmieniony, zgadzam się z takim rozdzieleniem tematycznym spraw. Może poprzez dział "Ogłoszeń drobnych" zachęcimy wiekszą liczbe mieszkańców do korzystania z forum? Np. małe firmy na Dzielnicy będa mogły się zareklamować, podać godziny urzędowania, kontakt, itd.

Ostatnio edytowany przez anka (2009-10-16 13:02:57)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl